16.10.2022 Живот

11 упатства од Аристотел за тоа како да бидете среќни и да имате добар живот

Додека повеќето од нас прашуваат Што треба да правам?, многу филозофи пристапиле со прашањето: Каква личност треба да бидам? Овие мислители често се обраќаат кон доблесната етика за одговори.

Аристотел, еден од највлијателните филозофи на сите времиња, развил сеопфатен систем на доблесна етика од кој можеме да учиме дури и денес.

Зошто човек треба да биде доблестен?

Во Никомаховата етика, Аристотел предложил дека луѓето се социјални, рационални животни кои се обидуваат да „живеат добро“. За таа цел, тој предложил систем на етика дизајниран да ни помогне да стигнеме до евдаимонија, грчки збор што значи да живееме добро или да напредуваме.

Личноста што ќе успее да стигне до евдаимонија ќе биде среќна, ќе се стреми кон самоподобрување и ќе го живее својот живот целосно.

Што претставуваат доблестите?

Аристотел ги гледа доблестите како карактерни црти и тенденција да се дејствува на одреден начин. Доблестите ги добиваме преку практика и со копирање „морални примери“ додека не успееме да ја интернализираме доблеста. Стануваме умерени практикувајќи воздржаност, стануваме храбри со практикување храброст и слично. На крајот, доблеста ни преминува во навика.

Доблестите на Аристотел

Аристотел ги наведува доблестите во неговата Никомахова етика.

Храброст: средината помеѓу кукавичлакот и непромисленоста, храбар човек е оној што е свесен за опасноста, но сепак дејствува.

Умереност: ова е доблест помеѓу претераното уживање и бесчувствителноста. Аристотел ја гледал онаа личност што никогаш не пие исто толку лошо како и онаа што премногу пие.

Величественост: доблеста да се живее екстравагантно лежи помеѓу скржавоста и вулгарноста. Аристотел не гледа причина да биде аскет, но исто така предупредува да не бидеме наметливи.

Великодушност: доблеста поврзана со гордоста. Таа е средната точка помеѓу тоа што не си давате доволно признание и имате заблуди за величественост.

Трпение: ова е доблест што го контролира вашиот темперамент. Трпеливата личност не смее ниту да се налути премногу ниту да не се налути кога треба.

Искреност/чесност: доблеста на чесноста, Аристотел ја става помеѓу пороците на вообичаеното лажење и нетактичноста или фалбаџиството.

Остроумност:
на средината помеѓу лакрдијата и мрзливоста, ова е доблест на добрата смисла за хумор.

Пријателство:
иако пријателството можеби не изгледа како морална доблест, Аристотел тврди дека пријателството е витален дел од живот што се живее добро. Оваа доблест лежи помеѓу тоа да не се биде пријателски настроен и да се биде премногу пријателски настроен кон премногу луѓе.

Срам: средната точка помеѓу тоа да се биде премногу срамежлив и бесрамен. Личноста што има соодветна количина на срам ќе разбере кога направила социјална или морална грешка, но нема да се плаши премногу и ќе ризикува.

Правда: ова е доблест да се постапува правично со другите. Се наоѓа помеѓу себичноста и несебичноста. Таа може да се примени и во различни ситуации и има цело поглавје посветено на различните форми што може да ги има.

Аристотел ја гледа етиката повеќе како уметност отколку наука, а неговите објаснувања намерно немаат специфики. Мораме да научиме каков е вистинскиот пристап кон ситуацијата како дел од нашиот морален развој.

Тој, исто така, не сака да каже дека не можеме да ги прекршиме правилата: само затоа што некоја личност е искрена, на пример, не значи дека не може да лаже кога треба да лаже.

Списокот звучи чудно

Имајте на ум дека оваа листа е дизајнирана за мажи од високата класа во Грција кои имале пристојно образование и доволно среќа. Доблеста на величественоста, на пример, би била невозможна да ја практикува човек со ограничени средства.

Извор: Freethink.com
Фото: Wikipedia