X
 04.01.2017 Култура

Како со помош на математиката се создадени најубавите персиски градби


Ирански орнамент врз градба

Фотографот Масимо Руми поминал месец дена во истражување на Иран за да го открие начинот на кој науката и математиката стојат зад најубавите ирански муслимански градби. Откако го прочитал написот за користењето на определени пропорции и геометријата во персиската архитектура, Руми одлучил да отпатува од Италија за Иран и сам да открие повеќе за тоа.

„Бев фасциниран од духовноста и мудроста кои се кријат зад сето тоа. Написот говореше за користење на специјални пропорции кои можат да се најдат во природата, а кои се пренесени врз градбите“, објаснува тој, зборувајќи за тоа како ја донел одлуката да замине во Иран.

Руми тргнал на пат во ноември минатата година и планирал да остане десет дена во Иран, но како што вели, благодарејќи на пријателски настроеното локално население, останал подолго.

Иранска градба

Иранска градба

Иранска бања

Иранска градба - внатрешност
Подготвил: Б.Б.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура