X
 03.02.2017 Култура

Мјузиклот „Тајно моја“ ќе нѐ наврати на нашиот Тоше

На големо течат подготовките за мјузиклот „Тајно моја“ кој во режија на Тони Михајловски ќе биде премиерно изведен на 10 март во Македонската опера и балет. Главните улоги ги толкуваат младите Антонија Гиговска и Денис Димоски, кои беа избрани по пат на Кастинг талент шоуто што се одвиваше во МОБ. Како и многу млади, и тие истакнаа дека растеле со музиката на Тоше.Во мјузиклот ќе учествува целиот ансамбл, оркестарот, хорот и балетот, како и детскиот хор „Фалсето“. Ќе учествуваат и актерите Игор Џамбазов и Весна Петрушевски, кои како тандем актуелно играат во дуодрамата „Брачна игра“ на нивната матична сцена МНТ.

Либретото е дело на Огнен Неделковски, а автори на новите аранжмани на песните на Тоше се Кокан Димушевски и Сони Петровски.

Проектот е финанасиран од Министерството за култура, а непосреден повод е десетгодишнината од смртта на нашата најголема музичка поп ѕвезда.

- Ова е проект кој повторно ќе нѐ наврати на спомените, на нашиот Тоше Проески, на неговиот лик и дело, кои и по толку долго време од неговото заминување останаа силно да живеат во сеќавањата на нашата нација. Пораките на неговите песни, искреноста со која ги интерпретираше, неговата хумана и благородна мисија допреа со брзината на мислата до сите генерации и затоа слободно можеме да кажеме дека Тоше ни остави непроценливо наследство со кое ја задолжи македонската култура, нѐ задолжи сите нас - потенцира Канческа-Милевска.

Таа нагласи дека во изминатите десет години се реализирани огромен број проекти во чест на Тоше, како Спомен-домот на Тоше Проески во Крушево, кој досега го посетиле повеќе од 400.000 посетители. Најави дека годинава се планира да биде издадена и џебна книга за спомен-куќата на Тоше, како и неколку изложби и други насани поврзани со ликот и делото на Тоше.
Директорот на МОБ, Игор Дурловски истакна дека овој проект преку Кастинг талент шоуто докажа дека во Македонија има многу талентирани музичари и дека за Македонската опера и балет ова ќе претставува предизвик и во иднина да се негува овој жанр.
Актерот и режисер Тони Михајловски истакна дека му е укажана огромна чест. Сценограф на мјузиклот е Марија Ветероска, за костимите ќе се погрижи Марија Пупучевска.
Подготвил: Сребра Ѓорѓијевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура