14.02.2017 Економија

Преземете бесплатни 50EUR и искористете ги моменталните прилики за тргување на светската берза

fxlider

Пред нас е веројатно најголемата криза на политичкиот систем на Европа, одкако настана Европската Унија.

Настаните кои не очекуваат создаваат одлични можности за тргување на светската берза, а FXLider на сите читатели на Факултети им доделува бесплатни 50 евра за да се обидат без ризик да тргуваат со валути, злато, нафта или пак акции на најголеми светски компании (таканаречени CFD) и да ги искористат овие прилики.

Бесплатни 50 евра за тргување можете да превземете овде.

Тоа што не се знае дали,како и кога Велика Британија ќе излезе од Европската Унија, како и можноста да се распадне оваа држава доколку Шкотска(на некое ниво) на референдум тргне по тој пат, како и евентуалниот влез на десничарската партија на власт во Франција и германија оваа година, со ветување на десницата дека Франција ќе излезе од евро зоната, со веќе почнатото владеење на ноиот американски председател. Не влеваат сигурност и извесност на финансиските пазари.

fxlider

Доналд Трамп понуди солидна платформа на голем дел од американската економија. Ниски даночни стапки, дерегулација, како и ветување за зголемување на владините набавки, односно започнување на нови инфраструктурни проекти , како би се поттикнала економијата во САД, се само некои од ветувањата. Иако многу аналитичари доаѓањето на Доналд Трамп го поврзуваа со пад на цените на акциите и раст на златото, се случи спротивното. Од денот кога стана јасно кој е новиот претседател, берзанските индекси се катапултирани. Од 9 ноември до 9 февруари Dow Jones скокна повеќе од od 8%. Меѓутоа медениот месец на Трамп и финансискиот пазар имаат рок на траење, па многумина се прашуваат дали и до кога историски вредностите на берзанските индекси можат највисоко да се одржат.

Бесплатните 50 евра за тргување на светската берза можете да ги превземете тука.

fxlider

Забрана за влез во САД на граѓаните ос исламските земји, не донесе толку лоши економски ефекти колку имаше лоши реакции и тензии по повод една таква одлука. Неодобрувањето и отпорот испраќаат на финансискиот пазар општо влијание дека мандатот на новиот претседател нема да тече без проблеми, дека ќе има многу изненадувања и борби во спроведувањето на плановите, и на карј, да најразвиената економија во светот и нејзините институции не се баш толку стабилни. Исто така, добар дел од медиумите не е наклонет кон новиот маерикански претседател. Сето тоа финансискиот пазар моментално го интегрира во цените на добрата, акциите и обврзниците. Цената на златото од крајот на јануари константно расте, а добрите резултати на најголемите компании го подржаа нивото (и растот) на берзанскиот индекс во последните денови.

Движењето на пазарот најмногу ќе зависи ќе зависи од натамошните потези и одлуки на новиот претседател. Ретката одлучност и експедитивност, како во добрите така и во помалку добрите потези, ќе биде генератор на (идни) движења на финанскискиот пазар.

FXLider има соработка со Fortrade Limited – компанија која е авторизирана и регулирана во UK од страна на FCA (Financial Conduct Authority) под лиценца со број 609970.

Договорите за разликата во цената (CFD) ги претставуваат производите кои се потпираат на финансискиот левериџ и носат високо ниво на ризик за Вашиот капитал затоа што цените можат брзо да постанат неповолни за Вас. Овие производи можеби нема да бидат соодветни за сите клиенти и заради тоа морате да бидете сигурни да сте ги разбрале ризиците, а и да побарате независен совет. Овој материјал не претставува понуда, барање ни трансакција во поглед на било кој финансиски инструмент. Загубите можат да ги надминат Вашите депозити и од Вас би можело да се бара да извршите дополнителни плаќања. FXLider не прифаќа никаква одговорност за било каква употреба на овие коментари ниту за последиците кои од тоа можат да проистекнат. Не се дава никакво уверување ниту гаранција за точноста или потполноста на овие податоци. Како резултат на тоа, секое лице кое ќе постапи спрема нив, тоа го прави потполно на сопствен ризик.
Тагови:

Економија