X
 09.03.2017 Технологија

Објавени фотографии од новите модели „Samsung Galaxy S8“ и „S8+“

Веќе подолго време е познато дека „Samsung“ ќе ги претстави двете верзии на „Galaxy S8“ паметниот телефон – поголемата и помалата верзија. На веб страницата „SlashLeaks“ се појави и првата фотографија на која се прикажани двата мобилни телефони.


Регуларниот „Galaxy S8“ има екран од 5,7 инчи, додека пак „Galaxy S8+“ има џиновски дисплеј од 6,2 инчи.

Освен споменатото, фотографијата докажува и дека смартфонот нема да има физичко „home“ копче на предната страна.

Од останатите функции кои можеме да ги очекуваме од овој уред е и дигиталниот асистент со име „Bixby“, но и „dock“ кој телефонот ќе го претвори во десктоп компјутер.

Се очекува и процесор од најновата генерација, „Snapdragon 835“, со 4 GB RAM меморија и батерија од 3.500 mAh (за поголемиот модел).

„Samsung“ ќе го претстави „Galaxy S8“ на 29 март во Њу Јорк.
Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија