X
 24.03.2017 Наука

Приказната за проектот „Орион“

Авторот Џорџ Дајсон зборува за „Project Orion“, масивно вселенско летало со нуклеарна енергија, кое би можело да не одведе до Сатурн за пет години.


Од негова перспектива, тој открива детали за проектот кој е остварување на сонот за доба на вселенски летала и патувања во вселената.

Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука