X
 27.03.2017 Живот

Во Јапонија се продава овошје со чуден облик

Во 2016 година, диња од Хокаидо била продадена за 3 милиони јени, или околу 21.500 фунти.

фото извор: indy100.com

Јубари лубениците, кои внимателно се одгледуваат, се растечки тренд во земјата и спаѓаат во таканаречено луксузно овошје. Овошјето со чуден облик се продава многу брзо и по високи цени во Јапонија.

Од таму велат дека овошјето се одгледува различно во Азиската култура, а особено во Јапонското општество. Не само што е дел од нивната секојдневна исхрана, туку се смета и за луксузна форма на храна и игра голема улога во ритуалните практики во Јапонија.

Велат дека и вкусот на овошјето е посладок, што го прави вистински деликатес.
Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот