X
 04.04.2017 Живот

Плата од 1.500 евра - спакувајте се и заминете во Ирска

плата ирска

Кога Ирците зборуваат за плата, зборуваат за бруто. Работниците после шест месеци може да очекуваат договор за работа и плата од околу 2.000 евра.

Месечната кирија во куќа со четири цимери изнесува околу 350 евра. За животот до првата плата се потребни околу 1.000 евра, а најбарани се шофери на камиони.

Земјата која стана „новата Германија“ за многу луѓе од Балканот е токму Ирска. Условите кои им се понудени на работниците се и повеќе од одлични. Почетната саатница е 9.5 евра бруто и половина евро повеќе после три до шест месеци.

После шест месеци работа за иста компанија, доколку работниците се покажат како квалитетни, тие добиваат договор за постојана работа и можат да очекуваат нето плата од околу 2.000 евра.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот