X
 20.04.2017 Култура

Запознајте го „летечкиот“ поп Христофорос!


Поп во скок
(Фото: Youtube/contentchoisenews)

Големиот христијански празник Велигден, во една црква на грчкиот остров Хиос, секоја година се се прославува на несекојдневен начин.

 На видео-снимката од годинaшнава прослава, се гледа како лустерите се нишаат, верниците гласно тропаат по столиците, а попот Христофорос  со „пантерски“ скок излегува од олтарот, држејќи во рацете голема корпа со ловорови гранчиња, кои ги фрла врз присутните, објавувајќи ја радосната вест за Христовото воскресение.

Овој поп е мошне популарен свештеник на Хиос и е омилен меѓу мештаните, кои го нарекуваат и „летечкиот поп“, а тој и оваа година ги воодушеви верниците со својот импресивен скок.

Погледнете го видеото:

Подготвил: Б.Б.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура