20.04.2017 Образование

Зошто докторандите се посклони кон психијатриски нарушувања?

Неодамнешна студија испитувала 3659 студенти кои се на докторски студии од Белгија. Околу половина од нив пријавиле барем два случаи на слабо ментално здравје, а една третина искусила барем четири такви симптоми.

замислен човек
Фото извор: Johannes Simon

Најчестите симптоми биле чувства на депресија и тага, постојан притисок, губиток на сон, неможност да се ужива во денот и да се надминат тешкотиите. Сепак авторите на студијата сѐ уште не знаат што конкретно ги предизвикува проблемите. Една препоставка е дека дека се посклони да ги евалуираат условите на околината негативно. Многу студии покажале дека работната средина е барем делумно виновна за нивното ментално здравје.

Студентите со надредени што ги инспирираат и со интерес во академска кариера имале помалку симптоми на слабо ментално здравје. Освен тоа овие студенти имале и план за нивната иднина.

Студиите исто така покажале дека универзитетите може да имаат бенефит од тоа што ќе им понудат на докторантите јасни и целосни информации за очекувања и изгледи во кариерата во и надвор од академијата.
Подготвил: М.Д.