X
 28.05.2017 Култура

Анимирана историја на чајот


Историја на чајот - илустрација
(Фото: Youtube screenshot)


Шунан Тенг е самопрогласен „гик“ за нејзиниот омилен предмет на интерес, чајот, но своето знаење го проширува надвор од конкретниот начин на служење и приготвување на овој ценет напиток.

Нејзиното неодамнешно ТЕД предавање со наслов „Историјата на чајот“, се осврна на вековните крвопролевања и платеничките трговски практики, дискретно спакувани во пријатната анимација на Стеф Ли.

Следниот пат кога ќе уживате во шолја топол чај Дарџилинг, или поточно „мача“, размислете за војната, опијатите и експлоатацијата на детскиот труд во борбата за престиж на пазарот, на грбот на оваа традиционална вредност на Кина.     


Подготвил: Б.Б.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура