X
 27.06.2017 Живот

Британски пар добил хотелско сместување 600 километри оддалечено од плажата

Онлајн агент за патувања на брачен пар му продал пакет за летување во Кефалонија во кој било вклучено сместување 600 километри оддалечено од плажата, на сосема друг остров.

кефалонија
Фото: NoraDoa - Fotolia

Парот од Британија резервирал летување на грчкиот остров преку веб страницата LastMinute.com, кое чинело 1.000 евра, а вклучувало лет од Станстед до Кефалонија со „RayanAir“.

Во потврдата пишувало дека парот резервирал „лет и хотелско сместување за седум ноќевања во Кефалонија“, меѓутоа подолу пишувало: „со сместување во хотелот Скала кој се наоѓа во Патмос.

Патмос се наоѓа на Егејско Море, близу границата со Турција, додека Кефалонија се наоѓа на Јонско море.

Тоа значи дека британскиот пар би морал да тргне на 17 часовно патување - вклучувајќи и осумчасовно возење со ферибот за да се чекира во хотелот.

норадоа

Поради грешката на парот му биле вратени парите, а компанијата изјавила дека станува збор за „техничка грешка“, извинувајќи се за предизвиканите непријатности.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот