27.06.2017 Наука

Тинејџерки без инженерско искуство измислиле соларен шатор за бездомници

Стапката на раст на бездомниците во Лос Анџелес е огромна и има големи напори од граѓаните да помогнат да се реши проблемот. Една група ученици од средното училиште Сан Фернандо се едни од иницијаторите кои се вклучени во тоа и покрај фактот дека немаат инженерско искуство.

Фото: Boredpanda.com

Тие испеале да создадат соларен шатор кој се пакува во ранец, а успеале да заработат многу повеќе од почитта од јавноста. Младите потенцијални генилајци биле ангажирани од DYI Girls непрофитна организација која им овозможува на тинејџерки од семејства со мали приходи да ги покажат своите способности во областа на технологијата и инженерството. 12 девојки работеле една година на шаторот за кој било потребно шиење, кодирање и 3Д печатење. Девојките добиле и грант од МИТ.

ГАЛЕРИЈА
Подготвил: М.Д.