X
 15.08.2017 Технологија

Апликации што треба да ги знаат новите корисници на „Андроид“

андроид

Без разлика дали претходно сте користеле некоја друга платформа, доколку се одлучите за „Андроид“, ќе ви биде потребна помош околу изборот на најдобрите апликации за вашиот „Андроид“ уред.

Oва се само неколку апликации што ќе ви бидат потребни за почеток.

„Nova Launcher


1
Фото: Тesla Coil Software

Апликација што ќе ви овозможи да го приспособите изгледот на вашиот екран како што сакате. Опциите вклучуваат анимации, теми, додатоци и др. Апликацијата е бесплатна, но постои и премиум-верзија со уште повеќе опции доколку ви се потребни.

„AirDroid“

2
Фото: Sand Studio


Оваа апликација е како огромен кабел што го поврзува вашиот компјутер со вашиот телефон. Апликацијата ви овозможува да ги префрлите фотографиите и датотеките од вашиот телефон на вашиот компјутер, а ви овозможува и да одговорите на мобилните известувања од компјутер.

„Firefox“

3
Фото: Mozilla


Доколку не сте обожавател на „Хром“ или „Андроид“ пребарувачот, тогаш „Firefox“ е добра алтернатива. Доколку сакате друг пребарувач, „Dolphin“ или „Opera“ се исто така добри.

„LastPass Password Manager“

4
Фото: LastPass


Оваа апликација дејствува како комбинирана трезорска и автоматска услуга, генерирајќи лозинки и информации за најава за сите вашите веб-страници.

„Email App“

5
Фото: BlueMail


Не е важно каква апликација за е-пошта ќе имате на вашиот телефон, важно е само да имате некаква. Алтернативна апликација е „Blue Mail“. Ви овозможува да се префрлате помеѓу повеќе видови сметки за е-пошта.

„Google Keep“

6
Фото: Google


Апликација што ви овозможува да чувате повеќе белешки кодирани со бои. Можете да додадете фотографии и цртежи за да ги направите поинтересни и покорисни.

„ASUS File Manager“

7
Фото: ASUS


Управувањето со информациите на вашиот „Андроид“ уред може да биде релативно едноставно ако ја имате соодветната апликација. Оваа „ASUS“ апликација е доста лесна за употреба. Можете да ги менаџирате датотеките од вашиот телефон и од вашиот облак, вклучувајќи ги „Dropbox“ и „OneDrive“. Можете да ги компресирате датотеките за да заштедите простор.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија