16.09.2017 Култура

Актерката Јелена Јованова ќе ја толкува главната улога во шпански филм

Актерката Јелена Јованова ќе ја толкува главната женска улога во шпански филм, ексклузивно дознава Факултети.мк. Јованова во моментов е во Шпанија, каде што веќе почна снимањето на филмот “El desentierro” во режија на Начо Руиперез. Таа ни откри дека за потребите на улогата ја скратила косата, а улогата барала и да биде црнокоса.

Во филмот Јованова ќе соработува со актери познати од филмовите на Педро Алмодовар, меѓу кои Хан Корнет. Во филмот ќе игра и косовскиот актер со холивудска кариера - Арбен Бајрактарај.

-За потребите на филмот учам шпански. Ме радува ваквиот предизвик и се надевам дека на крај ќе имаме одличен филм – вели Јованова.

Македонската актерка во последните неколку години бележи голем успех на филмското платно. Го сними српскиот филм „Злогоње“, кој е во постпродукција, се очекува почетокот на ТВ-серијата „На терапија“, во која игра една од главните улоги, играше во „Уставот на Република Хрватска“ и во популарната хрватска ТВ-серија „Тајни“, а ги сними и „Како да ме нема“ на Хуанита Вилсон, „Во земјата на крвта и медот“ на Анџелина Џоли.
Подготвил: Сребра Ѓорѓијевска srebra.gjorgjijevska@fakulteti.mk

Култура