X
 06.10.2017 Култура

Бизарни фотографии направени под микроскоп

микроскоп
Фото: Teresa Zgoda/Nikon Small World

Микроскопите имаат моќ да нè одведат во чудна и скриена димензија.

Во чест на убавината и научната важност на микроскопските фотографии, исто така наречени микрографии, натпреварот „Никон смол ворлд“ доделува награди за истражувачите и за сите љубители на фотографијата што ги доловуваат најимпресивните слики.

Неколку независни судии ги избраа 20. најдобри микрографии од натпреварот.

Биле прегледани повеќе од 2.000 фотографии од целиот свет и биле избрани најубавите врз основа на техниката, тематиката и внатрешната убавина.

Ова се најдобрите.

ГАЛЕРИЈА
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура