X
 20.10.2017 Култура

Што е следно во каталонската криза?

каталонија
Фото: AFP

Сепаратистите во Каталонија сакаат да прогласат независност, а централната влада на Шпанија сака да го запре тоа по секоја цена.

Што ќе се случи следно? Дали шпанскиот регион ќе се соочи со немири? Дали каталонските лидери ќе одржат регионални избори со надеж дека повеќето поддржувачи ќе се приклучат кон својата кауза?

Ова се можните сценарија:

- Суспендирање на автономијата

Дури и ако Каталонија е длабоко поделена околу независноста, сепаратистите на власт сакаат да прогласат независност врз основа на референдумот одржан на 1 октомври, кој се одржа и покрај судската забрана.

Тие велат дека резултатите ја прават изјавата легитимна: 90 отсто гласале за отцепување од Шпанија, иако одѕивот бил само 43 отсто.

Конзервативната влада на премиерот Маријано Рахој се движи кон одземање на некои овластувања на каталонските регионални власти со цел да се обидат да ја спречат кризата. Оваа мерка може да се преземе кон крајот на октомври, кога Сенатот на Горниот дом ќе добие шанса да ја одобри.

Мадрид веќе презеде контрола врз финансиите на Каталонија, а регионот ќе ги потроши сопствените средства за неколку недели.

Исто така, владата може да ги преземе полициските сили на Каталонија и да ги замени нејзините водачи. Сето ова ќе биде претставено како начин за враќање на „демократијата“, ветувајќи дека ќе се одржат регионални избори.

Но каталонската влада тогаш веројатно ќе почне унилатерално прогласување на независност - кој ќе го признае, останува да се види. Регионалните водачи би можеле да бидат затворени.

- Избори

Во средата владините извори во Мадрид изјавија дека ако каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон повика регионални избори, Шпанија би можела да го запре суспендирањето на автономијата на регионот. Но Пуџдемон се наоѓа во тешка позиција. Во неговата разновидна сепаратистичка коалиција, која се движи од екстремна левица до конзервативни партии, некои сакаат да се повлече, а други да продолжи со независноста.

Со официјалните избори, Каталонците ќе можат да ја изразат својата гледна точка. Во сепаратистичкиот камп, оваа опција уште не е на маса.

- Улични протести

Шпанија веќе доживеа 40 години понекогаш насилни немири во Баскија, спроведени од сепаратистичката група ЕТА. Сега, кога работите се смирени на овој фронт, дали ваквите немири ќе ја погодат Каталонија?

Досега протестите беа мирни, а шпанската влада се надева дека Каталонците ќе се уморат од економската криза предизвикана од сегашната нестабилност.

Но каталонската влада има голема поддршка. За време на референдумот, илјадници луѓе помогнаа да се реализира и ги сокриле кутиите за гласање пред незаконското гласање или мирно се спротивставија пред гласачките места, додека полицијата се обидувала да ги спречи да гласаат.

Овие активисти се подготвени да излезат на улиците, без разлика дали се богати или сиромашни, студенти, земјоделци, државни службеници, градоначалници, пожарникари или членови на синдикати. Најлошо би било ако тие се обидат да го парализираат регионот со блокирање на клучната инфраструктура.

- Надворешен притисок

Ниту Рахој ниту Пуџдемон не може да го игнорира притисокот од странство, бидејќи европските лидери, инвеститори, банки и рејтинг-агенции ја искажаа својата загриженост.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура