X
 17.06.2020 Здравје

Денеска 193 нови случаи на Ковид-19, починаа 9 пациенти, оздравени се 46

Во последните 24 часа се направени 1.391 тестирање, а регистрирани се 193 нови случаи на Ковид-19, најмногу во Скопје, информира Министерството за здравство. Денеска се починати дури девет пациенти.

Новозаболените се од:
-Скопје 140
-Куманово 2
-Дебар 1
-Штип 6
-Тетово 19
-Струга 5
-Велес 2
-Охрид 11
-Гостивар 4
-Свети Николе 1
-Ресен 2

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа три лица од Скопје на возраст од 78 и 47 години, хоспитализирани на 4, односно 7 јуни и пациентка на 85 години, хоспитализирана на 9 јуни. Во ГОБ „8 Септември“ починаа четири лица, двајца пациенти од Скопје на возраст од 69 и 67 години, хоспитализирани на 9, односно 15 јуни, пациентка од Куманово на 67 години, примена на 2 јуни и пациент од Тетово на 61 година, примен на 2 јуни.

Во ОБ Куманово почина пациент на 81 година, хоспитализиран на 3 јуни, во ОБ Охрид пациент на 83 години, примен во болницата на 8 јуни.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 46 оздравени пациенти од:

-Скопје 35
-Куманово 1
-Штип 6
-Тетово 1
-Струга 1
-Гостивар 1
-Валандово 1

Досега во земјата се направени вкупно 46.445 тестирања на Ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на дијагностицирани со Ковид-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 4.482, бројката на оздравени пациенти е 1.803, на починати е 210, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.469.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје