X
 17.09.2018 Култура

По гледањето на овие холивудски хитови ќе бидете попаметни

Филмовите се првенствено забава, особено холивудските, но многу повеќе вредат ако ви предизвикаат подлабоки емоции, ако низ нив успеете да доживеете нешто ново, ако ви ја предизвикаат интелигенцијата. А можеби ќе научите и нешто од нив.

Дури и ако сте пропуштиле некои лекции од училиште, филмовите во продолжение би можеле да надоместат, да ве заинтригираат и да ви објаснат некои работи од математиката, физиката, книжевноста...

„The Theory Of Everything“ (2014) - физика


„Pi“ (1998) - математика„The Imitation Game“ (2014) - информатика„The Experiment“ (2010) - психологија
„Finding Forrester“ (2000) - литература„А Beautiful Mind“ (2001) - економија„Good Will Hunting“ (1997) - математика„Amadeus“ (1984) - музика„A Dangerous Method“ (2011) - психологија„Proof“ (2005) - математика

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура