X
 03.01.2018 Наука

Дознајте како спијат различните видови животни

Спиењето е универзално во животинското царство, но секој вид животно спие на различен и често мистериозен начин. Некои животни спијат со половина од нивниот мозок, додека други спијат само два часа во денот без да страдаат од несоница. Видеото подолу ви прикажува што открива најновото истражување поврзано со спиењето на животните.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука