X
 24.01.2018 Култура

Ова се номинациите за Оскари 2018

oskari

Академијата за филмски уметности и науки ја објави листата со оскаровските номинации.

„Dunkirk“ и „The Shape of Water“ се филмови што добија најмногу номинации, а и двата се номинирани во категориите најдобар филм и најдобар режисер, со тоа што „The Shape of Water“ доби неверојатни 13 номинации за „Оскар“.

После него се „Dunkirk“ со осум номинации и „Тhree Billboards Outside Ebbing, Missouri“ со 7 номинации.

Оскаровската церемонија, чиј водител ќе биде Џими Кимел, ќе се одржи на 4 март 2018 година.

Во продолжение се номинациите.

Најдобар филм


„The Shape of Water“
„Call Me by Your Name“
„Darkest Hour“
„Get Out“
„Lady Bird“
„Phantom Thread“
„The Post“
„Three Billboards outside Ebbing, Missouri“.

Најдобар актер во главна улога

Тимоти Шаламе, „Call Me by Your Name“
Даниел Деј-Луис, „Phantom Thread“
Даниел Калуја, „Get Out“
Гери Олдман, „Darkest Hour“
Дензел Вашингтон, „Roman J. Israel, Esq.“

Најдобра актерка во главна улога

Сали Хокинс, „The Shape of Water“
Франсес Мекдорманд, „Three Billboards outside Ebbing, Missouri“
Марго Роби, „I, Tonya“
Серше Ронан, „Lady Bird“
Мерил Стрип, „The Post“

Најдобар актер во споредна улога

Вилем Дафо, „The Florida Project“
Вуди Харелсон, „Three Billboards outside Ebbing, Missouri“
Ричард Џенкинс, „The Shape of Water“
Кристофер Пламер, „All the Money in the World“
Сем Роквел, „Three Billboards outside Ebbing, Missouri“

Најдобра актерка во споредна улога

Мери Џеј Блајџ, „Mudbound“
Алисон Џени, „I, Tonya“
Лесли Менвил, „Phantom Thread“
Лори Меткалф, „Lady Bird“
Октавија Спенсер, „The Shape of Water“

Најдобар режисер

Кристофер Нолан, „Dunkirk“
Џордан Пил, „Get Out“
Грета Гервиг, „Lady Bird“
Пол Томас Андерсон, „Phantom Thread“
Гилермо дел Торо, „The Shape of Water“

Најдобар документарен филм

„Abacus: Small Enough to Jail“
„Faces Places“
„Icarus“
„Last Men in Aleppo“
„Strong Island“

Најдобар анимиран филм

„The Boss Baby“
„The Breadwinner“
„Coco“
„Ferdinand“
„Loving Vincent“

Останатите номинации можете да ги погледнете ТУКА.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура