25.01.2018 Технологија

Четирите букви што го стабилизираат биткоинот

Што предвидувате за биткоините и криптовалутите? Преживување или пад? Бил Гејтс во интервју истакнал дека блокчејн-технологијата е супериорна во однос на модерното банкарство, но биткоините нема да бидат доминирачки систем.

фотоизвор: Big Think

Постои група луѓе чии верувања најверојатно ќе имаат поголем ефект врз иднината на биткоините отколку кои било други – оние што избираат „hodl“. Се работи за кратенка од „hold on for dear life“ (чувај си го милиот живот), иако оригиналната форма е всушност погрешно спелување на зборот „hold“. Ова се луѓе што планираат да го форсираат биткоинот додека остатокот од светот прифати дека неговата вредност е најголема.

Кога луѓето ќе почнат да ги продаваат своите биткоини, само „ходлерите“ ќе останат, па се подготвени да купат уште повеќе, што ќе го зголеми процентот на вкупното поседување на биткоини кои се токму во нивните раце. Тие трпеливо го чекаат денот кога користењето на биткоини ќе биде целосно применето во секојдневните трансакции преку дигитален систем.

Анкета од 2017 година, спроведена од „ЛендЕДУ“, онлајн-пазар за студентски заеми, покажала дека просечната цена за која „ходлерите“ би продале е 200.000 долари за биткоин. Секако, нема начин да се дознае колку вистински се посветени овие луѓе, особено во ситуации како таа во јануари кога биткоините паднаа од високи 17.000 на 10.000 долари.

Сепак, изгледа дека секој прецизен процес на вреднување на биткоинот треба да се земе предвид во базата на ситни монети, на вистинските верувачи кои го „чуваат милиот живот“, барем засега.
Подготвил: М.П.

Технологија