07.02.2018 Живот

Научни совети како да бидете најинтересни во новото друштво

разговор
Фото: Getty

Керолајн Веб, познат економист, тренер за лидерство и автор на „Како да имате добар ден“, им помогнала на илјадници организации да бидат поефикасни со помош на психологијата и невронауката.

Во неодамнешно интервју таа дава неколку интересни научни согледувања за тоа што ги прави луѓето подобри при поврзување со другите во нови социјални ситуации.

Прво, важно е да знаеме што се случува во нашиот мозок. Веб вели дека имаме „двосистемски мозок“ - „намерниот систем“ и „автоматскиот систем“. Ова второто во голема мера е потсвесно и она што нормално го користиме во разговорот. Токму намерниот систем е менувач на играта ако знаеме како да го искористиме.

„Нашиот намерен систем е неверојатно интелигентен, но постојат ограничувања за тоа што можат да прават. Тие можат да обработат само одредени количини информации во дадено време. Ние постојано потсвесно ја филтрираме огромната количина на она што е околу нас за да го фокусираме нашето малку свесно внимание на само неколку работи. Тоа значи дека постојано пропуштаме еден тон сигнали, еден тон работи што се случуваат околу нас. Не знаеме што не знаеме“, вели таа.

Еве што предлага да правите за да бидете интересни во разговорите.

1. Бидете заинтересирани за другото лице

Веб вели дека треба да бидете решени да пронајдете нешто интересно за другата личност, нешто што можеби сте го слушнале во разговорот, што може да биде фасцинантен факт или идеја со која можете да поставите интересни прашања.

Ова значи активирање на вистинската љубопитност во вас. Неколку истражувања покажуваат дека љубопитните луѓе имаат подобри односи, подобро се поврзуваат и повеќе уживаат во дружењето. Всушност, тие полесно ги привлекуваат другите луѓе и се чувствуваат социјално поблиски до индивидуалци што покажуваат љубопитност.

Психологот Тод Кашдан од Универзитетот „Џорџ Мејсон“ вели: „Да бидете заинтересирани е поважно за зачувување на врската и одржување на односот отколку да бидете интересни; тоа е она што го движи дијалогот. Тоа е тајниот сок на врските“.

2. Фокусирајте се на наградите, а не на заканите

Веб вели дека едно ограничување во нашиот мозок е тоа што постојано го скенира непосредното опкружување за да открие награди и да пронајде можни закани од кои треба да се одбрани.

Ако вашиот мозок е фокусиран само на закани (дефанзивен механизам), тогаш во моментот добивате само негативен стрес, што ве прави поглупави. „Ако сте нервозни поради средбата со некого, тоа потенцијално ќе ве направи помалку интелигентни и помалку интересни“.

Од друга страна, мозокот наоѓа самовреднување и социјалната положба како најнаградувачки. Дури и ако сте нервозни, Веб вели дека одлучноста да пронајдете нешто интересно или фасцинантно во разговорот ќе предизвика вашиот мозок да биде фокусиран на награди, а не на закани.

3. Поставувајте вистински прашања

Не е тајна: луѓето сакаат да зборуваат за себе. Затоа, дозволете им го тоа. Со насочување на вниманието кон нив и нивната приказна, вие автоматски станувате интересната личност.

„Зошто некој мисли дека сте неверојатни кога ќе го прашате за неговиот став на одредена тема? Зошто луѓето го сакаат тоа?“ - Тоа инхерентно го наградува нивниот мозок. Одлична асоцијација е за нив да мислат дека сте љубопитна и отворена личност.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Живот