X
 19.02.2018 Култура

Филмови што добиле „Оскар“, но не оставиле голем впечаток

film
Фото:

Ако доделувањето на „Оскарите“ ви значи нешто, тогаш веројатно сте свесни дека и овие награди често не завршуваат во рацете на оние што ги заслужиле, односно не завршуваат во рацете на оние луѓе за кои вие сметате дека ги заслужиле.

Иако никој не ја прашува публиката за свое мислење, таа понекогаш е во право бидејќи времето покажува дека некои филмови наградени со „Оскар“ не се ништо друго освен неколкучасовна досада и често се забораваат.

Историјата на „Оскарите“ е полна со такви примери, а овде можете да ги видите највпечатливите.

„How Green Was My Valley“, 1941„Ordinary People“, 1980„Out of Africa“, 1985„Crash“, 2004„Shakespeare in Love“, 1998„The Hurt Locker“, 2008
„The King's Speech“, 2010„Chicago“, 2002
„Argo“, 2012„Moonlight“, 2016

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура