23.03.2018 Култура

Советот на Бертран Расел за луѓето од иднината: „Љубовта е мудра, омразата е глупава“

расел

Во овие времиња на анксиозност, битките поврзани со „слободниот говор“ - на кампусите на факултетите, во корпоративните канцеларии и на интернет - може да изгледаат кратоквиди од одредена перспектива.

Повеќето филозофи што ги зеле предвид овие прашања ја истакнале важната врска помеѓу разумот и етиката. Во класичната формула, се смета дека убедливиот говор има три димензии: лого - употреба на факт и логички аргументи; етос - жалба за заедничките стандарди на вредноста и патос - размислување за емоционалната резонанција на јазикот.

Бертран Расел, брилијантен математичар, филозоф и антивоен активист, ја ценел општествената хармонија и никогаш не сакал да победи по секоја цена. На видеото подолу тој одговара на прашањето: „Што мислите дека вреди да им кажете на идните генерации за животот што сте го живееле и лекциите што сте ги научиле од него?“ Расел го разбива својот совет во две, меѓузависни категории: интелектуална и морална.

Кога проучувате некое прашање или размислувате за некоја филозофија, запрашајте се кои се фактите и што е вистината што ја носат фактите. Никогаш не дозволувајте да бидете пренасочени од она што сакате да го поверувате или од она што мислите дека би имало благотворни социјални ефекти.

Моралното нешто што сакам да им го кажам е едноставно: Љубовта е мудра, омразата е глупава. Во овој свет, кој станува сè повеќе меѓусебно поврзан, мора да научиме да се толерираме, да го почитуваме фактот дека некои луѓе велат работи што нам не ни се допаѓаат. Само така ќе можеме да живееме заедно. Треба да научиме толеранција што е неопходна за продолжување на човечкиот живот на оваа планета.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Култура