X
 06.04.2018 Живот

Колку години им биле потребни на најбогатите луѓе да станат милијардери?

фб
Фото: АР

Основачот на „Фејсбук“, Марк Закерберг стана милијардер-чудо од дете на 23 годишна возраст, додека основачот на „Беркшир Хетавеј“, Ворен Бафет го основа статусот на милијардер на 56 годишна возраст - по 26 години откако за првпат станал милионер.

И Бафет и Закерберг сега се меѓу десетте најбогати луѓе во светот.

„Бетвеј“, онлајн веб-страница за обложување, користејќи ја листата на милијардери создадена од „Форбс“ и Индексот на милијардери на „Блумберг“ открива колку време им било потребно на најбогатите луѓе во светот да стигнат од милионер до милијардер.

ГАЛЕРИЈА
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот