X
 18.01.2020 Култура

Премиерата на серијата од светот на „Игра на троновите“ закажана за 2022 година

Фановите на „Игра на троновите“ веројатно нема долго да ја чекаат премиерата на серијата „Куќата на змејот“, која е поврзана со светот од „Игра на троновите“.

Директорот на програмата на Ејч-би-о, Кејси Блојс, вели дека серијата веројатно ќе ја доживее својата премиера некаде околу 2022 година.

Блојс не даде повеќе детали, иако рече дека приказната е во развој и дека веројатно сè ќе биде подготвено за две години. Детали за тоа кои глумци ќе бидат вклучени сè уште нема. Тој истакна дека и покрај фактот што Ејч-би-о имал предвид неколку серии поврзани со „Игра на троновите“, моменталниот фокус е на „Куќа на змејот“.

- Нема други серии што добија зелено светло. Можеби подоцна, којзнае, но моментално нема планови. Сега сите се фокусираме на „Куќа на змејот“.

„Куќа на змејот“ е базирана на книгата на Џорџ Р. Р. Мартин од 2019 година - „Оган и крв“. Дејството на книгата се одвива 300 години пред настаните во „Игра на троновите“ и ја раскажува историјата на семејството Таргариен, почетоците на Егон Освојувачот и неговото освојување на Вестерос и владеењето со Седумте кралства. Подоцна книгата скока низ неколку децении, споменувајќи го секој последователен владетел Таргариен и политиката, граѓанските војни и интригите низ историјата.

Кои аспекти од историјата на Вестерос серијата ќе ги усвои, сè уште не е познато - можно е „Куќа на змејот“ едноставно да се фокусира само на еден дел од историјата на семејството Таргариен, како што е освојувањето на Егон или „Танцот на змејовите“ (граѓанска војна што ветува епски змејски борби).
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура