X
 18.03.2020 Образование

Кинеските училишта почнаа со работа

Учениците во кинеската провинција Гвејжо, Југозападна Кина, се враќаат во училиштата по пауза подолга од еден месец.

Меѓу мерките што се користат за превенција на ширењето на коронавирусот се скенирање, правење распореди кои не се совпаѓаат и специфични рутини на одење.

- Кога ќе се вратиме, мораме да спиеме во позиција нозе до нозе и да ја оставиме вратата на собата отворена за да има вентилација - вели една ученичка.


Кина ги затвори сите училишта кон крајот на јануари во обид да го сопре ширењето на коронавирусот.


Извор: BBC
Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование