X
 18.03.2023 Забава

Необични работи што го прават уникатен најголемиот светски континент

Пејзажи, диви животни, култура, храна. Азија ќе ве воодушеви на повеќе начини отколку што можете да замислите.

Азија е огромен континент, со население од над една милијарда луѓе, покривајќи 44.579.000 квадратни километри, што е речиси 30 отсто од вкупната површина на Земјата. Ќе се изненадите кога ќе дознаете дека Азија е дом на околу 4,7 милијарди луѓе, што е околу 60 отсто од вкупното население на светот.

Повеќето стари згради во Хонгконг имаат заоблени агли

Во Хонгконг можете да забележите стари згради од 50-тите години кои имаат заоблени агли. Образложението е едноставно: архитектите сакале да им овозможат на пешаците полесно да ги гледаат насоките и просторите.

Главата е најсветиот дел од телото во тајландската култура

Во Тајланд, врвот на главата се смета за најсвет и најчист дел од телото, така што допирањето нечија глава или коса се смета за грубо непочитување, особено кога станува збор за бебе или дете. Затоа, туристичките водичи советуваат: доколку случајно допрете нечија глава, важно е веднаш да се извините.

Денот на вљубените на корејски начин


Во Јужна Кореја тоа е само еден од „љубовните денови“ кои се слават на 14-ти во месецот. Овде, на 14 февруари жените им подаруваат на мажите чоколади како симбол на наклонетост, а еден месец подоцна, на 14 март, мажите возвраќаат со подароци на таканаречениот „Бел ден“.

За оние што немаат партнер, 14 април е познат и како „Црн ден“, неофицијален празник за самците кои се собираат и делат чинија јајангмјеон, јадење со црни тестенини. Станува збор за популарна храна во Јужна Кореја која има црна боја и одлично се совпаѓа со темата на празникот.

azija
Фото: Freepik

Сите во Виетнам имаат ист роденден

Во Виетнам, Новата година се нарекува Тет. Тоа е и денот кога секој што има 25 години ќе наполни 26 години, а секое дете кое има 3 години ќе наполни 4 години и така натаму. Тоа не значи дека сите ги планираат бременостите во исто време, туку дека многу луѓе во оваа земја не воделе евиденција за нивните точни родендени, па Тет станал универзален роденден.

Југоисточна Азија е дом на најголемиот цвет на светот

Рафлезија, која расте на шумите на Малезија, Тајланд и Индонезија, има огромни цвеќиња со дијаметар до еден метар. Нивната препознатлива форма и големина му донеле на цвеќето посебен статус, па така сега ова е официјален државен цвет на Индонезија.

Меѓутоа, ако го сретнете овој цвет, не приближувајте му се премногу! Рафлезијата е позната како „цвет-труп“ поради физичкиот изглед и непријатниот мирис што го користи за привлекување инсекти кои опрашуваат.

Мјанмар е дом на најгустата концентрација на будистички храмови во светот


Сместен на бреговите на реката Иравади, во регионот Мандалај во Бурма, Баган, некогаш се наоѓал главниот град на паганското кралство. Се проценува дека над 10.000 будистички храмови и манастири некогаш стоеле на оваа рамнина од 100 квадратни километри во централниот дел на Мјанмар, од кои остатоците од над 2.200 храмови се сочувани до денес.

Извор: 24sedam.rs
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава