X
 18.04.2019 Живот

Одлични идеи што можат да нѐ спасат од загадувањето со пластиката

Време е да се променат информациите во училишните учебници и да се додаде постоењето на нов океан - океан од пластика.

Всушност, околу еден милион пластични шишиња се купуваат секоја минута, а помалку од половина од нив се рециклирани. Не е чудо што луѓето почнуваат да се занимаваат со овој проблем и, за среќа, споделуваат алтернативи за да го олеснат товарот на природата.

ГАЛЕРИЈА
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот