X
 18.08.2018 Живот

Почина Кофи Анан, поранешниот генерален секретар на Обединети нации и добитник на Нобелова награда за мир

Поранешниот генерален секретар на Обединети нации и добитник на Нобелова награда за мир, Кофи Анан, денеска почина на 80 години.

Анан е роден во 1938 година во Гана и беше седми генерален секретар на ОН во периодот од 1997 до 2006 година.

Тој беше и специјален претеник на ОН за Сирија.

Анан заедно со ОН во 2001 година ја доби Нобеловата награда за мирн, за нивната „работа кон подобро организиран и помирен свет“.

Тој беше оженет и татко на три деца.

- Денеска жалиме за загубата на голем човек, лидер и визионер, објави Агенцијата на ОН за миграција (УНХЦР) на Твитер по повод смртта на Анан

Извор:МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот