X
 18.08.2021 Живот

Во Германија е изграден лифт што оди до морското дно

Замислете да бидете под вода и да го гледате морскиот свет без да се наводените или да мора да платите за скапа подморница.

На Балтичкото Море во Германија може да го имате ова искуство благодарение на лифтови што се спуштаат до морското дно.Во видеото подолу може да се види како функционираат овие уникатни лифтови.


Извор: Interesting Engineering
Фото: Instagram (Screenshot)
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот