18.12.2018 Технологија

Може да го избришете профилот на „Фејсбук“ без да ги загубите фотографиите и контактите

„Фејсбук“ не е веќе онаа кул платформа како што беше во 2008 година. Но, не сите можат да се откажат од оваа социјална мрежа и да го избришат профилот. Некои луѓе имаат премногу пријатели и поврзувања со луѓе, како и фотографии што не сакаат да ги загубат.

Но, за среќа, има начин на кој може да се направат двете нешта:
  • Логирајте се на „Фејсбук“. Не гледајте што има на почетната, туку одете директно во поставките.
  • Кликнете на „Твоите информации на Фејсбук“.
  • Кај делот „Преземи ги своите информации“, кликнете на „Прегледај“.
Таму можете да си селектирате што сакате да снимите во вашиот компјутер, а и да го изберете форматот (препорачливо е да изберете JSON) и квалитетот на она што ќе го преземате. Потоа кликнете на „Креирај фајл“ (Create file) и почекајте.

Фото: The Next Web

На овој начин можете да ги зачувате сите фотографии што ги имате на вашиот профил, како и вашите контакти. Е сега, нема да имате фотографија покрај името и презимето на вашиот пријател, но ако не знаете како изгледа, за жал, не ви бил пријател.

Фото: The Next Web

Откако ќе завршите со оваа процедура, можете да го избришете профилот на „Фејсбук“.

• Одете во поставките.
  • Кликнете на „Твоите информации на Фејсбук“.
  • Во полето „Избриши го профилот и информациите“ кликнете на „Прегледај“.
  • Кликнете на „Избриши ја сметката“.

Подготвил: Билјана Арсовска

Технологија