X
 19.01.2021 Живот

Дали би ја поминале ноќта на раб на планина?

Лоцирано високо над Светата долина во Перу, ова е искуство како никое друго.

Прво, гостите можат да пристапат до хотелот само со пешачење, искачување или зиплајн-жичница. Вашата соба ќе биде капсула над долината изградена од алуминиум и поликарбонат. Капсулата е осигурана на страната на планината со 20 сидра, способни да држат повеќе од еден тон.

Водичите ќе ве придружат до планината со храна и вода за патувањето спкаувани во вреќа. Во суштина, можете да носите околку колку што ви е удобно да носите, додека се движите 600 метри над нивото на земјата.

Минималниот, но практичен ентериер го насочува вниманието кон надворешните чуда. Од долината надолу, до огромното пространство на ѕвездите на небото, вие сте сами и блескавата убавина на Перу.


Извор: Euronews.com
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот