X
 19.06.2021 Наука

Еве како би напредувале луѓето во првите 30 години на Марс

Илон Маск планира да биде човекот што ќе стои зад првата човечка мисија на Марс. Претприемачот претходно зборувал за плановите за испраќање луѓе на оваа планета.

Краток документарец од „Венчур сити“ покажува како би изгледал животот на Марс, колку луѓе би отишле на првите мисии, како и начинот на кој ќе напредува човечката колонија на Марс во следните децении.

Приказната започнува во 2024 г. со испраќање материјали потребни за живот на Марс. Според документарецот, до 2051 г. на Марс би живееле над 140.000 луѓе.


Извор: The Futurist
Фото: Принтскрин/Youtube
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука