X
 19.08.2019 Економија

Според Бундесбанк, германската економија ќе влезе во рецесија во третиот квартал

Германската економија ќе влезе во рецесија во третиот квартал поради „драстичниот“ пад на индустриското производство, кој се должи на тензиите на меѓународните пазари, предупреди Бундесбанк.

 - Економијата може повторно лесно да се намали ова лето - се наведува во месечниот извештај на централната банка на Германија. Документот покажува дека е забележан пад од 0,1 процент на бруто-домашниот производ во вториот квартал од оваа година.

Финансиската институција посочува дека според актуелните податоци, се очекува индустриското производство да се намали и во тековниот квартал.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Економија