X
 19.11.2021 Технологија

Јутјубер состави велосипед што функционира без синџир

Сите што возат велосипед знаат дека синџирот е основен дел на велосипедот. Но се чини дека е можно да се вози велосипед и без синџир.

Видео објавено на каналот на „Јутјуб“ „Д Кју“ (англ. The Q), покажува прототип на велосипед кој работи без синџир. Во видеото се прикажува целиот процес на составување на велосипедот.


Извор: Interesting Engineering
Фото: YouTube (Printscreen)
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија