20.03.2018 Наука

Десет дена пред смртта, Хокинг откри што би го прашал Њутн

Десет дена пред смртта на светски познатиот физичар Стивен Хокинг, Нил Деграс Тајсон направи интервју со него. Тоа почнува со некои лесни прашања, како кое е омиленото јадење или кој е омилениот пијалак на Хокинг (острига и пимс).

Иако не можеме да детектираме промена на тоналитетот во компјутерскиот глас на Хокинг, сепак  знаеме дека тој беше чувствителна, милостива личност, како и брилијантен ум. Не изгледа дека тој се фали кога одговарајќи на прашањето на Тајсон за неговата омилена равенка, одговара „равенката која ја открив, а која ја поврзува ентропијата на црната дупка со областа од нејзиниот хоризонт.“

- Колку луѓе велат дека нивната омилена равенка е една од оние што тие сами ја составиле - прашува Тајсон смеејќи се.

Според физичарката Џана Левин, која е гостинка во студиото на Тајсон, омилената равенка на Хокинг покажува дека црните дупки всушност зрачат енергија, враќајќи информации, иако во форма која нема ред, за која претходно се мислеше дека е загубена засекогаш.

Водителот исто така го прашува Хокинг што би го прашал Исак Њутн кога би можел да се врати назад во времето.

- Дали Сончевиот Систем е стабилен? И што се случува со една ѕвезда која не може да се поддржи самата наспроти својата гравитација - се двете прашања кои Хокинг рече дека би му ги поставил на Њутн.

Интервјуто исто така го опфаќа и прашањето за тоа дали некогаш би било можно да се патува низ времето, а одговорот може да ве разочара. Во дискусијата се вклучуваат и други луѓе, а интервјуто на Хокинг всушност е само мал дел од целата емисија.

Неговите одговори се многу кратки и концизни. Но, неговите теории се широки, откривајќи ни ги тајните на црните дупки и постоењето на мултиверзумот.
Подготвил: Билјана Арсовска