X
 20.03.2022 Наука

Понекогаш гром удира во вода, но зошто рибите не умираат?

Мешањето вода и електрична енергија не е шега. Тогаш, што ги штити рибите од удари на гром во океанот?

Според Националната океанска и атмосферска администрација, громовите удираат повеќе на земја отколку во океанот, но кога ќе удрат во вода, водата е добар спроводник на електрична енергија, така што поголемиот дел од енергијата на громот се шири по површината.

Громот може да ги погоди бродовите и рибите во близина на површината, но сѐ додека рибите се под вода, за нив не постои опасност.

Националната океанска и атмосферска администрација вели дека иако е тешко да се измери колку длабоко може да стигне громот, луѓето треба да излезат од вода веднаш штом забележат дека надоаѓа бура.


Извор: Wgrz.com
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука