X
 20.05.2021 Живот

Неверојатна фотографија од моментот кога Меѓународната вселенска станица поминува покрај Сонцето

Сонцето е ѕвезда во центарот на Сончевиот Систем што обезбедува светлина и топлина на сите планети.

Фотографијата направена од Ендру Мекарти во Калифорнија, со помош на 4.000-милиметарски телескоп прикачен на неговата камера, изгледа како тој да го фотографирал само Сонцето. Но, таа исто така крие нешто што ќе го откријат само оние што се доволно трпеливи и ќе продолжат да зумираат.

Причината е што Мекарти не го сликал само Сонцето, туку успеал да го фати моментот кога Меѓународната вселенска станица поминувала пред него. Мекарти искористил веб-страница која предвидува кога вселенската станица ќе биде во одредена позиција за да ги направи неговите фотографии.

Но, дури и со предвидувањата, тој вели дека поминувањето на станицата не е видливо со голо око. За среќа, неговиот телескоп може да се поврзе со неговиот компјутер, каде што може да се забележи, без притоа да се оштети окото.

Ова не е првпат Мекарти да успее да ја фати Меѓународната вселенска станица како поминува покрај Сонцето. Во октомври 2020 година тој успеал да направи фотографии од Меѓународната вселенска станица како поминува покрај Сонцето и покрај Месечината.

На видеото подолу можете да ја видите фотографијата што ја направи Мекарти.Извор: News.yahoo.com
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот