X
 20.11.2020 Живот

Победниците на Меѓународниот натпревар за најдобар пејзажен фотограф на годината

Неодамна заврши Меѓународниот натпревар за најдобар пејзажен фотограф на годината, а некои од фотографиите се навистина моќни.

Оваа година беше седма за натпреварот, а над 3.800 учесници се натпреваруваа за шанса да учествуваат во наградниот фонд.

Натпреварот додели две награди: Фотограф на годината, за најдобрата единствена пејзажна фотографија, додека наградата Најдобар меѓународен пејзажен фотограф бара портфолио од четири фотографии и ова е главна награда на натпреварот. Како што велат судиите, оваа награда ја признава дополнителната вештина и уметност потребни за производство на портфолио на пејзажни фотографии.

Додека наградите се привлечни, организаторите на натпреварот велат дека причината што повеќето се пријавуваат да учествуваат е да заработат место во книгата на натпреварот.

Победник за оваа година е 24-годишниот фотограф Келвин Јуен од Хонг Конг.

Во продолжение можете да ги погледнете најдобрите фотографии што освоија прво, второ и трето место.

ГАЛЕРИЈА


Извор: Petapixel.com
Фото: The International Landscape Photographer of the Year
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот