21.02.2020 Живот

Не викајте и поставете му граници на детето!

Моето дете е многу нервозно, има 3 години и многу е бесно - сè фрла и сè прави со нервоза. Што да преземам? Не знам дали нервозата му е од телефонот на кој гледа или од тоа што живеевме под стрес 2 години.
Свекор ми пиеше и психички нè малтретираше. Веќе не живееме таму и со детето добро комуницирам.
Ако направи беља и ако му викнам, ми се криви, води инает, вреска. Јас ќе се обидам со добро, а тој уште повеќе води инает и вреска на цел глас. Инаку, разбира сè. Откако ќе си игра, ќе му кажам да ги собере играчките, а тој вика дека нема да ги собере, води инает. Ќе му речам: „Добро, ајде јас ќе ги соберам“, а тој пак вреска....

Ова е дел од читателско прашање упатено психолозите и психотерапевтите соработници на Деца.мк.

Одговорот на Билјана Манасова-Јовановиќ прочитајте го на овој ЛИНК

Живот