21.11.2022 Живот

За унапредување на правата на децата, треба да се слушнат децата, вели Васка Бојаџи од Центарот за семејно и детско згрижување

Областите во кои Македонија бележи напредок во изминатите години не се занемарливи. Сепак, проблемите преовладуваат. Над 30 проценти од децата сѐ уште се во ризик од сиромаштија, што резултира во нивна социјална исклученост. Недоволни се напорите за заштита на најранливите групи деца, како децата на улица, кои секојдневно ги гледаме по булеварите, вели Васка Бојаџи, вработена во Центарот за семејно и детско згрижување и консултантка за следење на правата на децата за канцеларијата на УНЦИЕФ

Универзалниот ден за правата на децата е основан во 1954 година од страна на Обединетите нации и се слави на 20 ноември секоја година. Овој ден е наменет за подигнување на свеста за правата на децата и подобрување на детската благосостојба.
Притоа, два големи настана го одбележале Универзалниот ден на детето: 1959 година Генералното собрание на ОН ја усвоило Декларацијата за правата на детето, а на истиот ден триесет години подоцна, во 1989 година, била усвоена и Конвенцијата за правата на детето, која Република Македонија ја ратификува во 1993 г.

Конвенцијата за правата на детето е документ кој има најголем број ратификации од државите, декларирајќи ја цврсто изразената волја за подобрување на правата на децата, особено изразени со конвенциските одредби за заштита на правата и можноста за партиципација во активности, како и воведување минимум стандарди за здравствена заштита, образование и социјална заштита.

Остатокот од текстот прочитајте го на Деца.мк

Живот