22.01.2021 Наука

17-годишен средношколец открил нова планета додека бил на пракса во НАСА

- Околу три дена од почетокот на мојата пракса, видов сигнал од систем наречен ТОИ 1338б. Прво помислив дека е затемнување на ѕвезда, но периодот не одговараше. Се испостави дека е планета - изјавил тој.

Новата планета кружи околу две ѕвезди, од кои едната е околу 10% поголема од нашето Сонце, додека другата е постудена и околу една третина од масата на Сонцето. Самата планета, која сега е наречена ТОИ 1388б, е 6,9 пати поголема од Земјата.

Неодамна на „Твитер“ беа објавени илустрации направени од компјутер со кои се замислува изгледот на планетата.

Автор: Лукас Гарнелис и Џулија Свидраите
Извор: boredpanda.com