22.03.2018 Живот

Прашања што откриваат колку сте паметни

Во некој дел од нечиј живот би било добро човек да се смета за интелигентен или да поседува висок коефициент на интелигенција.

Можете да ги направите сите тестови за интелигенција и да ги прочитате најкомплексните книги, меѓутоа, мора да постои полесен начин да откриете колку сте паметни.

За среќа, „Еј-ес-еј-пи сајнс“ посочува четири прашања што би можеле да ви помогнат да откриете колкава интелигенција поседувате. Тие ја оценуваат вашата емоционална интелигенција, вашите вербални и невербални вештини и вашата музичко-ритмична интелигенција, како и вашата визуелна интелигенција.

За да го направите овој мини-квиз, погледнете го видеото подолу и слушајте внимателно.

Како што забележувате од видеото, не постои еден начин да откриете колку сте интелигентни бидејќи интелигенцијата покрива неколку особини и теми. Така, можете да бидете паметни во препознавање на тоа дали тонот е правилен во одреден дел од музиката, меѓутоа, од друга страна, би можеле да имате тешкотии во откривање на правилната форма.

Интелигенцијата може да биде во различни форми и понекогаш е потпомогната од вашето воспитување.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Живот