X
 23.01.2019 Наука

Гренланд се топи побрзо отколку што мислеле научниците

Едно ново истражување покажува дека масивните ледени плочи на Гренланд се топат побрзо отколку што претходно мислеле научниците.

Освен тоа, се истакнува дека веројатно е предоцна да се направи нешто во врска со ова.

Ова откритие би можело да значи катастрофална судбина за островите и крајбрежните области, со оглед на тоа што осум од десет најголеми светски градови се наоѓаат во близина на брегот.

Мајкл Бевис, професор по геодинамика на Универзитетот во Охајо и главен автор на истражувањето, вели дека човештвото дошло до точка од која нема враќање кога станува збор за борбата против климатските промени.

grenland

- Единствено што можеме да направиме е да се приспособиме и да го ублажиме понатамошното глобално затоплување, но во секој случај премногу е доцна да поминеме без негативни последици бидејќи ќе дојде до дополнителен пораст на нивото на морето - вели Бевис и додава дека мразот на Гренланд се топи во циклуси поради природните временски феномени и истакна дека растечките температури го влошуваат овој тренд.

Истражувањето на Бевис се разликува од претходните истражувања за Гренланд по тоа што е насочено на југозападниот дел на Гренланд каде што нема многу глечери. Ова истражување покажува дека ледените брегови на Гренланд се топат 50 пати побрзо отколку пред Индустриската револуција и 33 отсто побрзо отколку во 20 век, што ќе доведе до зголемување на нивото на морето во светот за околу 7 метри.

Освен тоа, истражувањето ги анализирало и џи-пи-ес податоците од брегот на Гренланд за подобро да ги разбере претходните истражувања од заедничкиот проект на НАСА и германскиот вселенски центар, кои покажале дека Гренланд губи околу 280 гигатони мраз годишно, што предизвикува зголемување на глобалното ниво на морето од 0,03 инчи.

Бевис и неговиот тим откриле дека мразот на Гренланд во 2012 година се стопил четирипати побрзо отколку во 2003 година. Ова забрзување главно се случило во југозападниот дел на Гренланд.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука