X
 23.03.2021 Живот

Најскапиот мед во светот чини дури 12.100 долари за килограм

Рекордот за најскап мед во светот го држи една турска компанија која продава мед произведен во пештера.

Еден килограм од медот се продава за 12.100 долари. Медот се нарекува „Сентаури“, а се произведува во пештера на височина од над 2.400 метри. Богат е со магнезиум, калиум, феноли, флавоноиди и антиоксиданси.Скапоцениот производ може да се собира само еднаш годишно за да не се вознемират пчелите. Примероците потоа се проверуваат во институт во Турција за квалитет.

Следното собирање е на крајот од октомври, а веќе се примаат порачки.

Автор: Екта Јоши
Извор: luxurylaunches.com
Фото: centauryhoney.com
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот