X
 23.04.2020 Уметност

Техниката на Клод Моне за цртање водни лијани

Некои го користат овој период за готвење, а некои за учење ново хоби. За оние што сакаат да научат да цртаат, Дејвид Данлоп нуди серија за сликање во која ги анализира најголемите уметници во историјата.

Данлоп посветува една епизода на Клод Моне и неговите познати слики со водни лијани. Во 14-минутното видео може да се научи историја, како и техники за користење четки, светлина и боја што ги користел Моне.


Извор: openculture.com
Фото: Pixabay 
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност