X
 23.06.2022 Живот

Доказ дека годините се само бројка: 105-годишна бабичка собори рекорд во спринт на 100 метри

Годините се само бројка за 105-годишната Рамбаи бидејќи постави нов рекорд на трката на 100 метри со тоа што ја заврши за само 45,40 секунди на Националното отворено атлетско мастерс првенство што се одржа во Вадодара во Гуџарат, Индија. Рамбаи ги изненади сите додека трчаше преку патеката и ги освои златните медали на две трки - 100 метри и 200 метри на настанот што го спроведе Атлетската федерација на Индија.

Рамбаи доби злато во две трки - 100 метри на 15 јуни и 200 метри на 19 јуни за 1 минута и 52,17 секунди. Таа создаде нова пресвртница со соборување на претходниот рекорд на 101-годишниот Ман Каур кој се прослави откако освои злато на 100 метри за 74 секунди на Светскиот мастерс. Со 45,40 секунди, Рамбаи сега постави нов рекорд на 100 метри.

Родена на 1 јануари 1917 година, Рамбаи трчаше сама бидејќи немаше други натпреварувачи во трката кои се натпреваруваа на возраст над 85 години. Таа потекнува од областа Чархи Дадри во Харајана, Рамбаи, а почнала да трча од 104-годишна возраст.

Рамбаи може да се пофали со уште десет медали. Шармила, внуката на Рамбаи, која ја придружуваше на настанот, рече дека нејзината баба трчала на полињата на Кадма пред да учествува на натпреварот.

- Таа има трчано само на полињата на Кадма. Дури сега почна да носи чевли за трчање и тренерки. Претходно користеше обични чевли - изјави нејзината внука.
Извор: India.com
Подготвил: Тамара Гроздановски