X
 23.07.2021 Живот

Црна Гора ја ограничи цената на белиот леб

Владата на Црна Гора донесе одлука за максималната малопродажна цена на белиот леб, по предлог на министерството за економски развој.
Владата ја ограничи цената на лебот од 500 до 600 г на 50 центи за векна (околу 30 денари), а од 300 до 400 г на 40 центи за векна.

Како што велат оттаму, целта на оваа одлука е да се спречи понатамошен раст на цената на белиот леб.

Извор

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот